URHEILUPARKKI

Victoria Median urheilusivut

Yleisurheilussa vilkas seurasiirtosyksy: Haapala VU:n paitaan, Rantala Oulun Pyrintöön

running-lanes

Syksyn seurasiirtomarkkinoilla moni yleisurheilun kärkinimi vaihtoi seuraa. Suomen Urheiluliiton (SUL) järjestövaliokunta hyväksyi ensi kaudelle 91 seurasiirtoa.

– Seuraa vaihtoi koko lailla sama määrä urheilijoita kuin viime vuonna. Silloin seurasiirtoilmoituksen tehneitä urheilijoita oli kaksi enemmän, kertoo seurasiirrot valiokunnalle esitellyt SUL:n aluepäällikkö Yrjö Kelhä.

Yleisurheilun kärkinimistä miesten 100 metrin hallitseva Suomen mestari Eetu Rantala siirtyy Oulun Pyrintöön nykyseurastaan Pudasjärven Urheilijoista. Pituushyppääjä Eero Haapala kilpailee ensi kaudella Viipurin Urheilijoiden asussa. Hän vaihtaa VU:n väreihin Seinäjoen Seudun Urheilijoista.

Kotimaisen pikajuoksun kärkinimiin lukeutuva Viljami Kaasalainen on yksi monista Jyväskylän Kenttäurheilijoihin siirtyvistä urheilijoista. Kaasalainen vaihtaa JKU:n väreihin Mikkelin Kilpa-Veikoista. 

Jyväskylän Kenttäurheilijoihin vaihtavat myös pikajuoksijat Anniina Kortetmaa Kannuksen Urasta ja Aino Pulkkinen Äänekosken Urheilijoista sekä aituri Julia Enarvi Tampereen Pyrinnöstä ja Tuomas Valle HKV:stä.

Viime kesän EM-kisaedustaja, korkeushyppääjä Ella Junnila vaihtaa Janakkalan Jalasta Tampereen Pyrintöön. Pituushyppääjä ja pikajuoksija Henriikka Parpala siirtyy Kokkolan Veikoista HIFK Friidrottin paitaan.

Yleisurheilun seurasiirrot 2019: uusi seura (vanha seura):

Carla Jalkanen Borgå Akilles (Porvoon Urheilijat), Senja Pantti Borgå Akilles (IF Sibbo Vargarna), Benjamin Stendahl Borgå Akilles (Esbo IF),  Arttu Paananen Esbo IF (Helsingin Kisa-Veikot),  Rebekka Sukselainen Esbo IF (Espoon Tapiot), Iida Uosukainen Esbo IF (Espoon Tapiot), Emma Uosukainen Esbo IF (Espoon Tapiot), Joni Hava Espoon Tapiot (Kenttäurheilijat -58), Markus Hämäläinen Espoon Tapiot (Haminan Ponteva), Jaakko Määttänen Espoon Tapiot (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu),  

Mira Tuominen Forssan Salama (Valkeakosken Haka), Kaisla Keiski Gamlakarleby IF (Kälviän Tarmo), Saara Hakanen Helsingin Kisa-Veikot (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu), Joonas Harjamäki Helsingin Kisa-Veikot (Viipurin Urheilijat), Tatu Heikkinen Helsingin Kisa-Veikot (HIFK Friidrott), Juuso Junnila Helsingin Kisa-Veikot (Janakkalan Jana), Niko Nyman Helsingin Kisa-Veikot (Hämeenlinnan Tarmo), Aino-Maria Ainasoja HIFK Friidrott (Helsingin Kisa-Veikot), Laura Einamo HIFK Friidrott (Espoon Tapiot), Simon Haglund HIFK Friidrott (IK Falken),

Helmi Isometsä HIFK Friidrott (IF Sibbo Vargarna), Linda Leveelahti HIFK Friidrott (Helsingin Kisa-Veikot), Henriikka Parpala HIFK Friidrott (Kokkolan Veikot), Matleena Parpala HIFK Friidrott (Kokkolan Veikot), Hilla Saarinen HIFK Friidrott (Espoon Tapiot), Aleksi Sairanen HIFK Friidrott (Kerimäen Urheilijat), Liina Tervo HIFK Friidrott (Keski-Uudenmaan Yleisurheilu), Alisa Tikkanen HIFK Friidrott (Espoon Tapiot), Hanna Frosdahl IK Falken (IF Drott), Mikko Mäkipää Ikaalisten Urheilijat (Ylöjärven Urheilijat),

Lasse Hämelahti Janakkalan Jana (Längelmäen Urheilijat), Silja Kempas Joensuun Kataja (Lieksan Urheilijat), Siiri Nyyssönen Joensuun Kataja (Savonlinnan Riento), Julia Enarvi Jyväskylän Kenttäurheilijat (Tampereen Pyrintö), Viljami Kaasalainen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Mikkelin Kilpa-Veikot), Jonatan Kinnunen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Saarijärven Pullistus), Anniina Kortetmaa Jyväskylän Kenttäurheilijat (Kannuksen Ura), Gabriela Kosonen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Tampereen Pyrintö), Jenna Maukonen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Suolahden Urho), Aino Pulkkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat (Äänekosken Urheilijat),

Gia Reinholm Jyväskylän Kenttäurheilijat (Karhulan Katajaiset), Alexi Ruokamo Jyväskylän Kenttäurheilijat (Posion Pyrintö), Tuomas Valle Jyväskylän Kenttäurheilijat (Helsingin Kisa-Veikot), Jukka Salo Karkkilan Pojat (Kenttäurheilijat -58), Akseli Stark Kenttäurheilijat -58 (Länsi-Uudenmaan Urheilijat), Rosa Kilpi Kuivasjärven Aura (Oulun Pyrintö), Pihla Hokkanen Kuopion Reipas (Savonlinnan Riento), Anniina Walling Kuopion Reipas (Savonlinnan Riento), Olli Ahlgren Lahden Ahkera (Kuusankosken Kisa), Jussi Alastalo Lahden Ahkera (Riihimäen Kisko),

Tuukka Ingers Lahden Ahkera (Iitin Pyrintö), Natalia Nylund Lahden Ahkera (IF Drott), Senja Roos Lahden Ahkera (Kärkölän Kisa-Veikot), Pyry Terä Lahden Ahkera (Valkealan Kajo), Ea Vuori Lahden Ahkera (Mäntsälän Urheilijat), Sofia Lindholm Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Kuivasjärven Aura), Martti Majuri Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Puumalan Viri), Meri Rautamies Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Karhulan Katajaiset), Pinja Lehtinen Lempäälän Kisa Yleisurheilu (Viialan Valtti), Joona Sointu Lempäälän Kisa Yleisurheilu (Vesilahden Visa),  Kalle Turunen Limingan Niittomiehet (Kuivasjärven Aura),

Joona Forsgren Maarian Mahti (Turun Urheiluliitto), Patrik Jakonen Nakkilan Vire (Porin Yleisurheilu), Jandeh Jallow Oulun Pyrintö (Helsingin Kisa-Veikot), Eetu Rantala Oulun Pyrintö (Pudasjärven Urheilijat), Hilla Leväniemi Porin Yleisurheilu (Rauman Urheilijat),  Marika Krohns Pudasjärven Urheilijat (Oulun NMKY), Anette Saalismaa Pudasjärven Urheilijat (Oulun Pyrintö), Annukka Saalismaa Pudasjärven Urheilijat (Oulun Pyrintö), Anni Lähdemäki Riihimäen Kisko (Hyvinkään seudun Urheilijat), 

Mette Ukkonen Savonlinnan Riento (Mikkelin Kilpa-Veikot), Saana Boelius Tampereen Pyrintö (Porin Tarmo), Ella Junnila Tampereen Pyrintö (Janakkalan Jana), Juho Kahelin Tampereen Pyrintö (Oulun Pyrintö), Samuli Losoi Tampereen Pyrintö (Noormarkun Nopsa), Kalle Raitala Tampereen Pyrintö (Kosken Kaiku), Aino Honkamäki Tampereen Urheilijat -38 (Hämeenlinnan Tarmo), Ville Suoniemi Tampereen Urheilijat -38 (Tampereen Pyrintö), Meri Suomalainen Teuvan Rivakka (Vähänkyrön Viesti),  Lotta Arro Turun Urheiluliitto (Kaarinan Ura),

Nelli Hiippavuori Turun Urheiluliitto (Maarian Mahti), Samuli Huusko Turun Urheiluliitto (Laitasaaren Veto), Iivo Kalajoki Turun Urheiluliitto (Raision Kuula), Nuutti Kokko Turun Urheiluliitto (Raision Kuula), Nea Laine Turun Urheiluliitto (Hämeenlinnan Tarmo), Roy Nukala Vasa Idrotssälskap (Vaasan Vasama), Anton Sandvik Vasa Idrotssälskap (IF VOM), Anna-Sofia Orajärvi Veitsiluodon Kisaveikot (Alatornion Pirkat), Patrick Lindberg Vihdin Viesti (Karkkilan Pojat), Eero Haapala Viipurin Urheilijat (Seinäjoen Seudun Urheilijat), Gerli Kumar Viipurin Urheilijat (Helsingin Kisa-Toverit).