URHEILUPARKKI

Victoria Median urheilusivut

Henri Ansio ja Kaisa Tyni nopeimmat Aurajoen yöjuoksussa

joggers-at-sunset

17,3 kilometrin mittaisen Länsiväyläjuoksun Espoossa voittivat moninkertaiset Suomen mestarit Lahden Ahkeran Jussi Utriainen ja Helsingin IFK:n Maria Söderström. Utriainen osoitti työskentelyssään ammattimiehen tarkkuutta, sillä hänen voittoaikansa oli sekunnilleen tasan yksi tunti.

Finnish Marathon Runnersin Henri Ansio voitti virallisesti mitatun Aurajoen yöjuoksun maantiekympin Turussa kelpo ajalla 30.47. Maajoukkueravurit Kaisa Tyni Pyhtään Yrityksestä ja Astrid Snäll Forssan Salamasta juoksivat 5 kilometriä mainiosti 16.35 ja 16.51. Kilpailu alkoi lauantai-iltana kello kymmenen.

Miesten 10000 metrin hallitseva Suomen mestari Jaakko Piesanen Saarijärven Pullistuksesta teki lupaavan aikakokeen 4 kilometrin maantiereitillä aikaan 11.20. Tasaisella vauhdinjaolla se merkitsisi 5000 metrillä tulosta 14.10. Piesanen juoksi testinsä soolojuoksuna omalla kotipaikkakunnallaan.

 

YLEISURHEILUKATSAUS 28.4.2019

PARASTA A-RYHMÄÄ:

ESPOO 28.4.2019 Länsiväyläjuoksu

Miehet,

17,3 km: 1) Jussi Utriainen LA 1.00.00, 2) Otto Laitinen PorvU 1.00.56, 3) Manu Kauppila HonkajSU 1.01.47.

6 km: 1) Samuel Fishaye LeppävaarSi (Eritrea) 19.50.

Naiset,

17,3 km: 1) Maria Söderström HIFK 1.06.08, 2) Pauliina Utriainen LA 1.12.20, 3) Reetta Peltonen EsboIF 1.12.49.

6 km: 1) Minna Haka-Risku VammSV 23.30.

(574 saapui maaliin.)

IMATRA 28.4.2019 Vuoksen lenkki & Maantiejuoksun Etelä-Karjalan mestaruuskilpailut

Miehet,

7,4 km: 1) Samu Heikkonen LUM 23.54.

Naiset,

7,4 km: 1) Laura Karkkulainen PyhäselU 27.43, 2) Emma Hietaranta 16 LUM 28.51, 3) Anastasia Zaharova Venäjä 29.16, 4) Emma Jyrkinen LUM 29.24.

TÄYDENNYKSIÄ:

SAARIJÄRVI 23.4.2019 Saarijärven maantiejuoksu

Miehet,

8,6 km: 1) Miika Takala JKU 29.39.

4 km: 1) Jaakko Piesanen SaarijPu 11.20.

TYRNÄVÄ 26.4.2019 Tempauksen moukarikilpailut

Miehet,

Moukari: 1) Petri Rautio OP 60,93.

ESPOO 27.4.2019 Espoonlahden heittokisat

Naiset,

Kuula: 1) Andrea Österman HIFK 12,89.

Kuula (3 kg): 1) Patricia Kellgren 16 HIFK 14,10.

Kiekko: 1) Patricia Kellgren 16 HIFK 47,23, 2) Nellinoora Maunula 16 HIFK 41,52.

KERAVA 27.4.2019 Maastojuoksun Etelä-Suomen mestaruuskilpailut

Miehet,

6 km: 1) Pekka Antikainen TuTo 21.16.

M17 4 km: 1) Carl Björkendahl PorvU 14.20.

Naiset,

4 km: 1) Moona Latvala HKV 16.03.

N17 4 km: 1) Janette Vänttinen PorvU 15.53 (parempi kuin naisten sarjan voittaja).

KUOPIO 27.4.2019 XLIV Maaninka-Hölkkä

Miehet,

5 km: 1) Harri-Pekka Tikkanen KiuruvU 16.15.

Naiset,

5 km: 1) Saija Seppä SuolUrho 17.09, 2) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRe 17.43, 3) Anne Marika Partanen KuopRe 17.47, 4) Veera Mensonen MaaningMa 18.20, 5) Julia Laitinen 17 IisVi 18.44 (ens. yleisurheilukilpailu).

TAMPERE 27.4. Tampereen puistojuoksu

Naiset,

5 km: 1) Anna Hollingsworth Britannia 18.41.

TURKU 27.4.2019 Aurajoen yöjuoksu

Miehet,

10 km: 1) Henri Ansio FinMR 30.47, 2) Mustafe Muuse TuUL 31.23, 3) Niklas Wihlman TuUL 31.32, 4) Jukka Kero 45 TuUL 32.13, 5) Matias Korpela TuUL 33.31 (maajoukkuekävelijä).

5 km: 1) Tuomas Puputti IFRaseb 15.24, 2) Niklas Lainto TuUL 15.35, 3) Tuure Haapanen 17 TuUL 15.43.

Naiset,

10 km: 1) Anna Vuorimaa TuUL 37.10, 2) Johanna Sällinen TuUL 37.23, 3) Amanda Virtanen TuUL 37.31.

5 km: 1) Kaisa Tyni PyhtYr 16.35, 2) Astrid Snäll FoSa 16.51, 3) Heljä-Viivi Unkila 17 TuUL 17.47.

(678 saapui maaliin.)

YHTEYSTIEDOT:

Victoria Media / Kerttu Vali Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka Puh/SMS: 0405563129 email: urheilu(@)victoriamedia.fi Gmail: urheiluparkki(@)gmail.com

URHEILUPARKKI SOMESSA!!