URHEILUPARKKI

Victoria Median urheilusivut

YLEISURHEILUKATSAUS 28.8.2019

running-lanes

HELSINKI, Eläintarha 27.-28.8.2019 Viestinjuoksun Etelä-Suomen mestaruuskilpailut

  1. päivä 27.8.

Miehet,

4×100 m: 1) BorgåAk 41,18 (kkk), (Viktor Kantele, Willem Kajander, William Thor, Viktor Thor), 2) HKV-M19 41,61 (Topias Laine, Lassi Kaukonen, Tommi Mäkinen, Chibunna Ezeabasirim), 3) SibVa 42,65 (Joona Luotonen, Mikael Granqvist, Elias Ylöstalo, Edward Lindberg), 4) LA-M19 43,17 (Eero Peltola, Karim Echahid, Joni Järvinen, Olli Ahlgren), 5) BorgåAk-M19 44,31 (Henrik Illman, Daniel Niva, Max Tallqvist, Sebastian Lundqvist), 6) HKV-M17 44,37 (Atte Timgren, Kristofer Aaltonen, Miki Laakso, Benjamin Lee), 7) HIFK-M17 44,76 (Abdinain Moalin, Matvei Telov, Abdirahiim Salah, Hugo Limnell), 8) LA-M17 45,12 (Tuukka Ingers, Eelis Snåre, Elmeri Arvaja, Manu Metsäkangas). – (Eri ikäluokkien yhdistetyt tulokset.)

4×800 m: 1) HKV 8.09,05 (Matias Linkoaho, Eero Saleva, Joonas Harjamäki, Panu Jantunen).

3×800 m: 1) LA-M17 6.16,56 (Pyry Terä, Justus Luonela, Aleksi Rajaniemi), 2) SibVa-M16 6.23,05 (Paulus Lehtimäki, Matias Tulokas, Mikael Lehtimäki).

Naiset,

4×100 m: 1) KUYU 47,48 (Elina Kujala, Hertta Hankimaa, Eveliina Määttänen, Kerttu Latvala), 2) EspTa-N17 48,06 (Ellinoora Riikinsaari, Julia Ihantola, Silja Jaatinen, Vilma Hakala), 3) EsboIF 48,39 (Salla Parviainen, Kira Kytölä, Jessica Rautelin, Katariina Liipo), 4) HKV-N18 48,45 (Essi Eriksson, Sara Siltala, Petra Häggqvist, Edith Berden), 5) HKV 48,73 (Aada Peltonen, Kamilla Nurminen, Heidi Parikka, Anniina Laitinen), 6) HIFK-N17 48,93 (Sandra Piippo-Pinho, Janette Lohilahti, Linda Leveelahti, Laura Einamo), 7) HIFK-N15 49,20 (Liina Tervo, Inka Pöyry, Vivian Tran, Nora Koskela-Koivisto), 8) KU-58 49,85 (Petra Perttula, Rosa Salonen, Pauliina Perttula, Anne-Mari Lehtiö), 9) EsboIF-N19 49,97 (Kaisla Torppa, Saga Andersson, Kaisa Mikander, Meeri Salomaa), 10) EspTa-N15 50,08 (Elmiina Siikala, Carla Liukkonen, Emilia Chandras, Minea Fogelholm), 11) VantSa-N15 50,10 (Takwa Adam, Milja Majuri, Aava Lajunen, Jenna Vakkilainen), 12) LA-N17 50,41 (Pinja Ruoho, Milka Ukkonen, Senja Roos, Pinja Kotinurmi), 13) EsboIF-N16 50,61 (Ella Paukku, Noomi Malmgren, Daniela Kulanko, Silja Andersson), 14) EspTa-N17 50,91 (Jenny Sario, Viivi Patronen, Anna Elina Nummikoski, Anniina Vaittinen), 15) HKV-N17 51,22 (Eeva Samberg, Roosa Toivonen, Peppi Siirtola, Emilia Voutilainen), 16) RiihimKi-N18 51,64 (Aino Koskela, Anni Lähdemäki, Henna Jalovaara, Sinja Sarasto).

4×800 m: 1) LA-N22 9.53,72 (kkk), (Minttu Kaukonen, Helmi Vuorimaa, Emma Pasanen, Janna Hautala), 2) HRC 9.55,57 (Laura Heikkilä, Katri Djerf, Laura Hievanen, Milla Kasurinen), 3) KU-58 10.06,71 (Enni Jarvala, Edith Eikkinen, Julia Kekkonen, Alma-Sofia Mäkelä), 4) HKV-N14 10.09,70 (Elma Hannikainen, Taimi Vallinoja, Venny Auvinen, Terhi Vehko), 5) HKV 10.17,98 (Moona Latvala, Oona Hujanen, Mona Jäppinen, Virpi Råman).

3×800 m: 1) LA-N17 7.10,07 (Sini Rajaniemi, Sanni Koivisto, Pinja Kotinurmi), 2) EspTa-N17 7.21,50 (Laura Nissinen, Viivi Patronen, Selene Rossi), 3) LA-N19 7.26,83 (Salla Laukkanen, Venla Läderberg, Silja Rönkä), 4) RiihimKi-N17 7.34,18 (Aino Koskela, Emmi Hietanen, Henna Jalovaara), 5) VU-N16 7.35,26 (Miina Kilpeläinen, Emilia Tala, Juulia Tala).

  1. päivä 28.8.

Miehet,

4×400 m: 1) HIFK 3.21,24 (Jevgeni Aleksandrov, Jaakko Lehtilä, Gustav Klingstedt, Erik Back), 2) KU-58 3.25,54 (Leo Uusimäki, Tuomas Hyytiäinen, Eemeli Kaartinen, Ville Lampinen), 3) LA 3.30,83 (Emmanuel Hitilasha, Aleksi Rajaniemi, Justus Luonela, Tuukka Ingers) … 5) HKV-M45 4.02,53 (Jan Särömaa, Jari Pantzar, Teemu Aaltonen, Jani Viljola).

4×300 m: 1) HKV-M17 2.26,20 (Atte Timgren, Kristofer Aaltonen, Miki Laakso, Benjamin Lee), 2) HIFK-M17 2.28,96 (Abdinain Moalin, Matvei Telov, Abdirahiim Salah, Hugo Limnell), 3) EspTa-M17 2.31,72 (Ibrahim el Mrabt, Johannes Hakala, Jonatan Sperryn, Evangelos Spartiotis), 4) SibVa-M17 2.34,20 (Oliver Enqvist, Matias Tulokas, Mikael Lehtimäki, Paulus Lehtimäki), 5) LA-M17 2.34,68 (Elmeri Arvaja, Manu Metsäkangas, Eerik Mäkelä, Anton Mustonen).

4×1500 m: 1) HKV 17.18,16 (kkk), (Eero Saleva, Vincent Quednau, Panu Jantunen, Joonas Harjamäki).

4×100 m aj (83,8 cm): 1) HIFK-M17 54,31 (kkk), (Hugo Limnell, Abdirahiim Salah, Abdinain Moalin, Matvei Telov), 2) EspTa-M17 59,12 (Jonatan Sperryn, Johannes Hakala, Jonathan Lindroos, Ibrahim el Mrabt), 3) LA-M17 59,64 (Manu Metsäkangas, Tuukka Ingers, Eerik Mäkelä, Eelis Snåre), 4) SibVa-M16 60,47 (Matias Tulokas, Paulus Lehtimäki, Daniel Wickström, Mikael Lehtimäki).

Naiset,

4×400 m: 1) HKV 3.52,96 (Katja Blunden, Moona Latvala, Suvi Selvenius, Oona Hujanen), 2) HIFK-N17 3.57,75 (Sandra Piippo-Pinho, Emma Nyström, Nora Koskela-Koivisto, Inka Pöyry), 3) LA 3.57,82 (Viivi Avikainen, Sini Rajaniemi, Pinja Kotinurmi, Sanna Erkinheimo), 4) KU-58 4.08,20 (Rosa Salonen, Anne-Mari Lehtiö, Petra Perttula, Pauliina Perttula), 5) RiihimKi-N18 4.13,78 (Sinja Sarasto, Henna Jalovaara, Emmi Hietanen, Aino Koskela), 6) VU 4.15,55 (Martta Rautala, Iira Bützow, Ronja Orivuori, Elisa Sihvola).

4×300 m: 1) EspTa-N17 2.48,19 (Ellinoora Riikinsaari, Carla Liukkonen, Silja Jaatinen, Julia Ihantola), 2) HIFK-N16 2.50,06 (Iina Holopainen, Linda Leveelahti, Laura Einamo, Liina Tervo), 3) LA-N16 2.54,36 (Senja Roos, Pinja Ruoho, Minttu Kaukonen, Ea Vuori), 4) EsboIF-N17 2.59,15 (Ella Paukku, Annika Juvala, Siiri Metsälä, Noomi Malmgren), 5) KUYU-N17 2.59,72 (Ella-Maria Multala, Ida Cardona, Hille Kankaanpää, Nelli Järvinen).

4×100 m aj (76,2 cm): 1) EspTa-N19 60,75 (Saara Keskitalo, Reetta Kämäräinen, Vappu Valtonen, Vilma Hakala), 2) HIFK-N17 61,19 (Iina Holopainen, Janette Lohilahti, Mimi Kontala, Linda Leveelahti), 3) RiihimKi-N17 61,42 (Aino Koskela, Vanessa Lindberg, Emmi Hietanen, Henna Jalovaara), 4) EspTa-N17 63,87 (Kerttu Valtonen, Olivia Chandras, Ellinoora Riikinsaari, Anna Elina Nummikoski), 5) HKV-N17 63,90 (Roosa Toivonen, Peppi Siirtola, Essi Eriksson, Krista Korhonen).

HELSINKI, Eläintarha 28.8.2019 Pomppu-Ukkojen kilpailut

Miehet,

Kiekko: Oskari Perälampi EspTa ilman tulosta.

JÄMSÄ 28.8.2019 Paunu-kisat

Miehet,

2000 m ej: 1) Oskari Kangasniemi 17 IkaalU 6.05,07.

Seiväs: 1) Tommi Järvenpää 13 KeurKi 336.

Pituus: 1) Janne Etelämäki KuortKu 712.

Naiset,

100 m (0,9 m/s): …  2) Sini Sanaslahti KaipVi 12,67 (ent. ennätys 13,35 -10).

1500 m ej: 1) Christine Kuusisto 13 JKU 5.36,07, 2) Hetaliina Karkiainen 12 KeurKi 5.38,88.

2000 m ej: 1) Helmi Karkiainen 14 KeurKi 7.44,86 (14-v. ka-3).

Seiväs: 1) Tuuli Järvinen 14 KeurKi 340.

TAMMELA 28.8.2019 Pitäjänmestaruuskilpailut

Tytöt,

Moukari (3 kg): 1) Pinja Kärhä 12 LoimVo 51,27, 2) Venla Kärhä 12 LoimJa 46,11.

TÄYDENNYKSIÄ:

KOUVOLA, Inkeroinen 27.8.2019 Anjalan Liiton kilpailut

Naiset,

Keihäs: 1) Jenni Kangas SeinäjSU 52,97.

NAANTALI 27.8.2019 Löylyn mestaruuskilpailut

Miehet,

100 m (1,4 m/s) & Pituus: 1) Markus Teijula NaantLö 11,52 & 602.

ROVANIEMI, Saarenkylä 27.8.2019 Pohjan Koiton syysheitot

Naiset,

Moukari: 1) Tytti Oikarainen PosPy 53,02.

YHTEYSTIEDOT:

Victoria Media / Kerttu Vali Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka Puh/SMS: 0405563129 email: urheilu(@)victoriamedia.fi Gmail: urheiluparkki(@)gmail.com

URHEILUPARKKI SOMESSA!!