URHEILUPARKKI

Victoria Median urheilusivut

YLEISURHEILUKATSAUS: HELSINKI 1.6.2020 Eläintarhan juoksupäivä

track-running-lanes

HELSINKI 1.6.2020 Eläintarhan juoksupäivä

Miehet,

150 m (-1,3 m/s): 1) Tuukka Huuskola EsboIF 15,78 (ka-2 & 22-v. ikäkausiennätys, ent. 15,87 Santeri Kuusiniemi 2017), 2) Tommi Mäkinen HKV 16,29, 3) Tuomas Lehtonen LiePa 16,40, 4) Sampo Kiviharju 36 HämTa 16,51, 5) Jonni Blomqvist BorgåAk 16,95 (B-erän voittaja, -1,2 m/s).

300 m: 1) Lehtonen 33,89 (ka-7 & 22-v. ka-2), 2) Blomqvist 34,76, 3) Matias Linkoaho HKV 34,93, 4) Kiviharju 35,32, 5) Heikki Äijälä NouSu 35,58, 6) Pekka Sinkkonen HIFK 36,20, 7) Jevgeni Aleksandrov HIFK 36,54, 8) Kalle Raitala TP 36,55.

400 m: 1) Aleksi Sairanen HIFK 50,75.

600 m: 1) Ville Lampinen KU-58. 1.19,16, 2) Benjamin Lee 17 HKV 1.20,56 (sivuaa 17-v. ikäkausiennätystä, aik. Elias Tuominen 2017), 3) Niko Viljola HKV 1.20,93, 4) Santtu Heikkinen LempKi 1.21,44, 5) Jaakko Lehtilä TP 1.21,63, 6) Daniel Lundmark HIFK 1.21,80, 7) Atte Nevala KU-58 1.22,30, 8) Lassi Kuva LA 1.22,93 … 13) Miska Koponen 16 VU 1.26,01 (C-erän voittaja), 17) Joonas Kumpulainen 14 OrimJy 1.26,31 (14-v. ikäkausiennätys, ent. 1.27,66 Aleksi Rajaniemi 2017).

Naiset,

150 m (-2,9 m/s): 1) Sandra Piippo-Pinho HIFK 19,05, 2) Jelizaveta Tsubareva 16 SjuIF 19,09 (B-erän voittaja, -1,1 m/s).

300 m: 1) Viola Westling TuUL 41,12, 2) Meeri Salomaa EsboIF 41,37, 3) Laura Andberg 37 HKV 42,81.

400 m: 1) Inka Pöyry 16 HIFK 56,98, 2) Sara Kuivisto BorgåAk 57,28, 3) Aada Aho 17 RaisKu 57,86, 4) Helmi Vuorimaa LA 58,38 (B-erän voittaja), 5) Jenna Vakkilainen 15 VantSa 59,91, 6) Venla Virrantuomi 14 HKV 60,23.

600 m: 1) Ea Vuori 15 LA 1.43,83.

JYVÄSKYLÄ 1.6.2020 Kenttäurheilijoiden keihäskilpailut

Miehet,

Keihäs: 1) Toni Kuusela KuortKu 78,77, 2) Lassi Saarinen JKU 76,67, 3) Jarmo Marttila KälvTa 76,56, 4) Teemu Narvi KankaanpSL 74,37, 5) Toni Keränen LimingNM 73,49, 6) Aleksi Yli-Mannila AlajAn 73,24, 7) Jere Salo LauttakLu 69,65, 8) Juho Järvinen KarstKi 64,07, 9) Juho Takanen KuortKu 59,82, Taneli Juutinen KuopRe ilman tulosta.

Naiset,

Keihäs: 1) Julia Valtanen RaumU 57,84 (19-v. ka-2), 2) Jatta-Mari Jääskeläinen TuUL 55,86, 3) Sanne Erkkola TuUL 55,58, 4) Minna Hollanti GamlakarlIF 50,62, 5) Anni-Linnea Alanen VaasVa 48,34, 6) Siiri Elomaa 17 TP 47,86.

LIMINKA 1.6.2020 Niittomiesten kilpailut

Miehet,

Kuula: 1) Joni Lassila SuomussRa 14,86.

Naiset,

Korkeus: 1) Saimi Lithovius 15 LimingNM 163.

YLIVIESKA 1.6.2020 Kuulan kesäkuun kilpailut

Pojat,

100 m (2,0 m/s): 1) Niko Kangasoja 17 OP 10,95.

Tytöt,

Keihäs (400 g): 1) Veera Sauna-aho 15 KuortKu 49,73.

TÄYDENNYKSIÄ:

VANTAA, Hiekkaharju 23.5.2020 Kahen tonnin testipäivä

Naiset,

2000 m: 1) Ilona Mononen 17 LA 6.21,52, 2) Katri Gauriloff KUYU 6.31,17, 3) Edith Eikkinen KU-58 6.32,32.

YHTEYSTIEDOT:

Victoria Media / Kerttu Vali Pajamäenkatu 14, 48600 Kotka Puh/SMS: 0405563129 email: urheilu(@)victoriamedia.fi Gmail: urheiluparkki(@)gmail.com

URHEILUPARKKI SOMESSA!!