sullogo_sininen_teksti_uusi
Yhteensä kaksikymmentä yleisurheilijaa nimettiin Suomen Urheiluliiton (SUL) Team Finland -valmennusryhmään kaudelle 2020-2021. Kaikkiaan liiton Team Finland-, EM- ja Nuorten EM-ryhmissä on ensi kaudella vajaat 90 urheilijaa.
– Team Finland -ryhmä toimii yleisurheilun keihäänkärkenä. Ryhmän urheilijat tähtäävät ensi vuoden Tokion olympialaisiin ja paralympiakisoihin, eli kaikilla heillä on erittäin tärkeä vuosi edessä, sanoo SUL:n huippu-urheilun valmennuspäällikkö Tuomo Salonen.
– EM-ryhmän nimen ei kannata antaa hämätä. Myös monella tähän ryhmään nimetyistä urheilijoista Tokion kisat ovat ensi kesän päätavoite. Jos koronatilanne arvokisojen järjestämisen sallii, tulevalla kaudella yleisurheilussa on tarjolla myös EM- ja MM-hallit sekä Universiadit.
Myös Nuorten EM-ryhmän urheilijoista monen tavoitteet ovat Salosen mukaan jo ensi vuoden ja sitä seuraavan vuoden aikuisten arvokisoissa.
– Monille Nuorten EM-ryhmän urheilijoista ensi kesän päätavoitteena ovat kuitenkin 19-vuotiaiden EM- ja MM-kilpailut tai 22-vuotiaiden EM-kilpailut, Salonen sanoo.
Team Finlandin, EM-ryhmän sekä Nuorten EM-ryhmän valinnat tapahtuvat ensisijaisesti erikseen laaditun tulostaulukon perusteella. Tulostaulukko perustuu edellisen olympiadin kolmen viimeisen vuoden Euroopan tilastojen keskiarvoihin.
Suomen Urheiluliiton (SUL) valmennusryhmät 2020-2021:    
 
Team Finland:                            
Miehet:
Kestävyysjuoksut:
Topi Raitanen Helsingin Kisa-Veikot (valmentaja Janne Ukonmaanaho).
Hypyt:
Kristian Pulli Viipurin Urheilijat (Seppo Pulli), Simo Lipsanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Petri Ruotsalainen).
Heitot:
Aaron Kangas Kankaanpään seudun Leisku (Jarmo Kangas), Lassi Etelätalo Joensuun Kataja (Leo Pusa), Oliver Helander IF Raseborg (Glenn Lignell), Antti Ruuskanen Viipurin Urheilijat (Jyrki Blom).
Kävely:
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Valentin Kononen).
Parayleisurheilu
Leo-Pekka Tähti Porin Tarmo (Juha Flinck), Toni Piispanen Espoon Tapiot (Jari Nordblom), Henry Manni Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Juha Heinänen, Jukka Kesälä).
Naiset:
Pika- ja aitajuoksut:
Reetta Hurske Tampereen Pyrintö (Marjukka Suihko), Annimari Korte HIFK-friidrott (Mikael Ylöstalo), Nooralotta Neziri Jyväskylän Kenttäurheilijat (Petteri Jouste).
Hypyt:
Ella Junnila Tampereen Pyrintö (Jouko Kilpi, Mikko Rummukainen), Wilma Murto Salon Vilpas (Jarno Koivunen), Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy (Tuomas Sallinen).
Moniottelut:
Maria Huntington Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).
Parayleisurheilu:
Amanda Kotaja Vampulan Urheilijat (Jussi-Pekka Kurtti), Marjaana Heikkinen Siilinjärven Ponnistus.
EM-ryhmä:      
Miehet:
Pika-ja aitajuoksut:
Samuli Samuelsson Ikaalisten Urheilijat (Mikael Ylöstalo), Elmo Lakka Jyväskylän Kenttäurheilijat (Antti Haapakoski), Oskari Mörö Esbo IF (Petra Stenman).
Hypyt:
Tommi Holttinen Someron Esa (Jari Holttinen), Urho Kujanpää Tampereen Pyrintö (Raimo Eskola), Roni Ollikainen Helsingin Kisa-Veikot (Harri Laiho), Tuomas Kaukolahti Kenttäurheilijat-58 (Nick Newman, Pekka Kelonurmi).
Heitot:
Aleksi Jaakkola Vehmaisten Urheilijat (Harri Huhtala), Henri Liipola Someron Esa (Kari Pihkanen), Toni Kuusela Kuortaneen Kunto (Petteri Piironen).
Kävely:
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas (Valentin Kononen), Aleksi Ojala Urjalan Urheilijat (Veli-Matti Ranta).
Parayleisurheilu:
Tuomas Manni Turunseudun Kenttäurheilijat (Janne Keränen), Esa-Pekka Mattila Espoon Tapiot (Leo-Pekka Tähti), Petteri Peitso Seinäjoen Seudun Urheilijat (Matti Sadeharju). ´
Viestit:
Miehet 4 x 100m.
Naiset:
Pika- ja aitajuoksut:
Lotta Kemppinen HIFK-friidrott (Mervi Brandenburg), Hanna-Maari Päkk Jyväskylän Kenttäurheilijat (Laurent Meuwly), Matilda Bogdanoff HIFK-friidrott (Anne Suoranta), Lotta Harala Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).
Kestävyysjuoksu:
Sara Kuivisto Borgå Akilles (Ari Suhonen), Janica Rauma Turun Urheiluliitto (Janica Rauma), Camilla Richardsson Vasa IS (Jukka Keskisalo).
Hypyt:
Jessica Kähärä Mikkelin Kilpa-Veikot (Juha Isolehto), Elina Lampela Oulun Pyrintö (Steve Rippon), Taika Koilahti Turun Weikot Yleisurheilu (Tanja Nirkkonen), Senni Salminen Imatran Urheilijat (Matti Mononen).
Heitot:
Salla Sipponen Keuruun Kisailijat (Jorma Haaranen, Tanja Komulainen), Silja Kosonen Someron Esa (Jani Pihkanen), Krista Tervo Karhulan Katajaiset (Jukka Vihtonen), Heidi Nokelainen Joensuun Kataja (Harri Laiho, Leo Pusa).
Moniottelut:
Miia Sillman Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).
Kävely:
Tiia Kuikka Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Keijo Kosonen, Jani Lehtinen).
Viestit:
Naiset 4 x 100m.
Nuorten EM-ryhmä (NEM)                                  
Miehet:
Pika-ja aitajuoksut:
Samuel Purola Oulun Pyrintö (Mika Purola), Oskari Lehtonen Nurmijärven Yleisurheilu (Petteri Jouste).
Kestävyysjuoksu:
Eemil Helander Jyväskylän Kenttäurheilijat (Ari Nummela).
Hypyt:
Arttu Mattila Äänekosken Urheilijat (Juha Isolehto), Daniel Kosonen Tampereen Pyrintö (Jouko Kilpi), Juho Alasaari Laihian Luja (Mikko Latvala).
Heitot:
Eero Ahola Porin Yleisurheilu (Jarkko Ahola, Juuso Sillanpää), Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä (Kari Korkeasalo), Roope Auvinen Sjundeå IF (Tommy Söderholm), Topias Laine Helsingin Kisa-Veikot (Yki Laine, Harri Laiho, Diari Sharifi), Tino Mäkelä Pyhäselän Urheilijat (Kimmo Mäkelä), Teemu Narvi Kankaanpään seudun Leisku (Petteri Piironen), Aleksi Yli-Mannila Alajärven Ankkurit (Sami Peltomäki).
Naiset:
Pika- ja aitajuoksut:
Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott.
Kestävyysjuoksut:
Nathalie Blomqvist IK Falken (Caroline Smedberg), Moona Korkealaakso Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Jarmo Viskari), Alisa Vainio Lappeenrannan Urheilu-Miehet (Jarmo Viskari).
Hypyt:
Saga Andersson Esbo IF (Björn Andersson), Laura Ollikainen Varkauden Kenttä-Veikot (Jukka Ollikainen, Otto Kilpi), Nea Lento Tampereen Pyrintö (Teemu Ylilauri).
Heitot:
Eveliina Rouvali Kuopion Reipas (Juhani Nykänen), Helena Leveelahti Virtain Urheilijat (Anssi Mäkinen), Sara Killinen Lapuan Virkiä (Andrew Dubs, Arto Rinta-aho), Aada Koppeli Jyväskylän Kenttäurheilijat (Perttu Noponen, Tero Linja), Anni-Linnea Alanen Vaasan Vasama (Petteri Piironen), Siiri Elomaa Tampereen Pyrintö (Esa Utriainen), Emilia Karell Sjundeå IF (Marcus Karell), Suvi Kemppainen Kajaanin Kipinä (Teuvo Kemppainen), Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut (Tuomas Laaksonen), Vivian Suominen HIFK-friidrott (Ilpo Hanhisalo), Julia Valtanen Rauman Urheilijat(Keijo Kylänpää).
Moniottelut:
Saga Vanninen Tampereen Pyrintö (Matti Liimatainen).
Kävely:
Enni Nurmi Espoon Tapiot (Jani Lehtinen).
Parayleisurheilu:
Vilma Berg Helsingin Kisa-Veikot (Matti Laatikainen), Iida Lounela Helsingin Kisa-Veikot (Janne Keränen).